Jaki zegarek do garnituru?

Wybór eleganckiego zegarka do garnituru na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Co innego twierdzą jednak specjaliści od etykiety. Oni wskazują, że czasomierze powinny być dopasowane do stroju, a żeby tak się stało, musimy wziąć po uwagę kilka czynników. Jak zatem znaleźć idealny zegarek do formalnego stroju i nie popełnić przy tym faux pas?

Wybierz odpowiedni rozmiar

Dobranie pierwszego lepszego czasomierza do garnitury nie będzie dobrym pomysłem. Żeby zegarek stał się eleganckim dodatkiem do formalnego stroju, musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest to, żeby zegarek nie był... za duży. Właściwie dobrany czasomierz nie powinien wystawać znacznie pod mankietu. Większe i grubsze koperty lepiej sprawdzą się przy casualowych stylizacjach, zaś w formalnych sytuacjach stawiajmy na umiar, także w kwestii wyboru zegarka.

Kolory mają znaczenie

Za najbardziej klasyczny i elegancki uchodzi zegarek z białą tarczą, srebrną kopertą oraz czarnym paskiem, najlepiej skórzanym z tradycyjną klamrą do zapięcia. Taki czasomierz ubierzemy do czarnego garnituru - cały zestaw w takim wydaniu będzie się nienagannie prezentował. Jeśli w naszej szafie znajduje natomiast granatowy garnitur, wówczas rozważmy zakup drugiego klasyka ze złotą kopertą, białą tarczą oraz brązowym skórzanym paskiem. Zegarki z bransoletą, choć uchodzą za eleganckie, zostaw sobie raczej na inne okazje i nie ubieraj ich na nadgarstek, jeśli zamierzasz założyć klasyczny garnitur.

Jeśli natomiast na co dzień chodzisz w marynarce i spodniach w kolorze innym niż czarny czy granatowy, wówczas dopasuj zegarek do odcienia akcesoriów, takich jak spinki, pasek do spodni, obuwie czy sprzączki. Postępując w ten sposób zadbasz o spójny wygląd stylizacji.

Minimalistyczne czasomierze to kwintesencja dobrego smaku

Kolejną zasadą, o której warto pamiętać wybierając zegarek garniturowy, jest prostota. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zwróć uwagę na minimalistyczną tarczę, subtelne indeksy oraz cyfry – za bardziej eleganckie uchodzą cyfry rzymskie.